Rośliny wcześnie kwitnące

ROŚLINY WCZEŚNIE KWITNĄCE

krokusyNadchodzi wiosna i to szybkimi krokami. Na miejskich trawnikach złocą się już plamy krokusów wiosennych (Crocus vernus). Kiedy dla ich towarzystwa zakwitną forsycje (Forsythia sp.), tak chyba dla przekory a na pewno dla pięknego kontrastu, towarzyszą im krokusy o kwiatach fioletowych . Zestawienie koloru żółtego czy pomarańczowego (który kojarzy nam się z ciepłem, latem i radością) z kolorem fioletowym (symbolizującym tajemniczość i mistycyzm) jest bardzo często stosowane. Ciekawostką może być fakt, iż kolor pomarańczowy jest w świecie religii przypisywany mnichom buddyjskim zaś kolor fioletowy przypisujemy liturgicznej szacie księży w okresie Wielkiego Postu, symbolizując tym oczekiwanie i ducha pokuty.

Jeżeli zależy nam na naprawdę wczesno wiosennych kwiatach posadźmy rannika zimowego (Eranthis 
hiemalis
)– potrafi zakwitnąć już w lutym razem z przebiśniegami (Galanthus nivalis). Jego nazwa wzięła się właśnie od wczesnej pory kwitnienia. Jest niską rośliną cebulową, lubiącą półcień – stąd
w środowisku naturalnym znajdziemy go pod koronami drzew i krzewów. Niestety powyżej 10 stopni Celsjusza przekwita. Jedne i drugie możemy posadzić obok siebie, tworząc w ten sposób dwu barwne plamy.

1 (6)

1 (51)a

1 (98)a

 

 

 

 

Pamiętajmy, że sadząc w ogrodzie jakiekolwiek rośliny grupujemy je, tak aby pojawiły plamy roślin
wyróżniających się jednakowym kształtem, kolorem i fakturą. Grupy konkretnych gatunków i odmian są lepiej odbierane przez nasze oko, które podświadomie wyszukuje w przestrzeni powtarzające się elementy. Bez względu na to czy zastosujemy wyraźny rytm, czy nie, rośliny sadzone w grupach są odbierane jako estetyczna kompozycja. Zauważy, że takie rozwiązanie podpowiada nam sama natura, która ‚sadzi’ rośliny z podziałem na konkretne, często nawet wielkopowierzchniowe grupy. Jest to motyw coraz częściej stosowany przez Architektów Krajobrazu.

Rośliny wcześnie kwitnące

1 (102)a

to też wrzosiec krwisty (Erica carnea) oraz ciemiernik cuchnący (Helleborus foetidus), który podobnie
jak wyżej wymienione gatunki, rosnące w gruncie, potrafi zakwitnąć już w lutym. Posiada wiele odmian o różnej wielkości i barwie kwiatów – które potrafią być białe, zielonkawe, różowe a nawet bordowe. Dzięki tak szerokiemu spektrum kolorów, mamy ogromne możliwości aranżowania rożnych zestawień kolorystycznych z innymi gatunkami o podobnym terminie kwitnienia i takich samych lub podobnych wymaganiach glebowych. Ciemiernik cuchnący, mimo niezbyt sympatycznej nazwie, nazywany bywa również zimową różą, co brzmi już zdecydowanie dużo ładniej. Niestety cała roślina jest trująca. Pięknie komponuje się z funkiami, runianką czy barwinkiem. W momencie jego kwitnienia, funkie dopiero przedzierają się przez glebę, jeszcze nieśmiało ukazując czubeczki przyszłych liści….a jeżeli wybierzemy ciemiernika o jasnych kwiatach oraz biało obrzeżoną hostę uzyskami piękne monochromatyczne zestawienie.
8stokrotkaziarnopłon

 

 

 

Typowo wiosenną kompozycję uzyskamy sadząc wrzośce, ranniki, przebiśniegi oraz krokusy, najlepiej na tle roślin zimozielonych typu jałowiec czy tuja. Godnym zapamiętania jest fakt, iż rośliny o ciepłych kolorach optycznie przybliżają przestrzeń, zaś o chłodnej kolorystyce oddalają. Złudzenie to można wykorzystać, jeżeli mamy mały ogródek a chcemy go wizualnie powiększyć. Ten temat jednak warto poruszyć osobno, gdyż oprócz kolorystyki na odbiór przestrzeni ma wpływ wiele innych czynników.

Rośliną wcześnie kwitnącą

jest również wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum). Dorasta do 1,5m wysokości , potrafi zakwitnąć już w lutym (kwiaty pojawiają się przed liśćmi). Posiada piękne, intensywnie pachnące fioletowe kwiaty i atrakcyjne czerwone owoce, które mogą zachęcać do ich spróbowania – niestety roślina ta jest silnie trująca, bowiem już kilka ziarenek potrafi zabić osobę dorosłą.

Pięknym wczesno wiosnym krzewem

13jest oczar (Hamamelis sp.) oraz kalina wonna (Viburnum farreri). Oczary posiadają fantazyjne kwiaty o frędzelkowatych płatkach. Warto przyjrzeć się im z bliska. Subtelne i naprawdę niewielkie kwiaty żeńskie posiada również bardzo wcześnie kwitnąca leszczyna. Wygląda jak ukwiał w miniaturowej formie.

Niestety c12zęsto nie zauważamy takich cudów natury a nawet nie zdajemy sobie sprawy z ich istnienia….a szkoda. Czasami naprawdę warto zatrzymać się na chwilę i dostrzec piękno tych form najmniejszych.

 

Brak możliwości komentowania