Renowacja trawnika po zimie

Renowacja trawnika po zimie

Po zimie nasz trawnik często nie wygląda tak jakbyśmy sobie tego życzyli. Pojawiają się na nim liczne uszkodzenia mrozowe powstałe na skutek zamarzania i odmarzania wody, pleśń śniegowa będąca wynikiem zalegania pokrywy śnieżnej oraz tzw.’łyse pola’.
7c-large

Renowacja trawnika

polega na przywrócenia trawnikowi atrakcyjnego wyglądu. W tym celu na starcie powinniśmy zaopatrzyć się w dobry sprzęt. Jakim jest w pierwszej kolejności dobra kosiarka – czyli taka, która ma porządnie wyostrzone noże do cięcia. Jeżeli użyjemy kosiarki o tępych ostrzach, zamiast ciąć trawę będzie ją szarpać, czym na pewno nie przyczynimy się ani do ładniejszego wyglądu, ani do lepszej kondycji traw. Dodatkowo będą one słabsze (większa powierzchnia ran = drzwi otwarte dla czynników chorobotwórczych).

Wertykulacja

z (22)aZanim jednak przystąpimy do pierwszego wiosennego koszenia, warto poddać trawnik zabiegowi wertykulacji. Jeżeli jest on niewielki, możemy wykonać taki zabieg ręcznie nawet zwykłymi grabiami lub grabiami wachlarzowymi. Na większych powierzchniach warto zainwestować lub wynająć profesjonalny weltykulator. Wertykulacje wykonujemy w dwóch prostopadłych względem siebie kierunkach, po czym zgrabiamy usunięte resztki. Ma to na celu usunięcie starej, zaschniętej trawy, która tworzy nieprzepuszczalny dla wody i powietrza filc, z powodu którego korzenie traw znajdują się płytko pod ziemią i narażone są na wysychanie, nawet podczas krótkotrwałej suszy. Usunięcie zalegającego filcu powoduje lepsze dotlenienie, nawodnienie korzeni – a co za tym idzie również skuteczniejsze nawożenie. Zaś obfite podlewanie (najlepiej rano) przyczyni się do głębszego ukorzenienia, co zwiększy odporność trawnika na susze.

Aeracja

111Jeśli zauważyliśmy, że ziemia na trawniku jest zbyt zbita, słabo przepuszczalna a w czasie dłuższej suszy pęka, warto zastosować zabieg aeracji. Analogicznie do wertykulacji, na małej powierzchni nie musimy stosować specjalistycznego sprzętu. Z powodzeniem zastąpią go specjalne buty z kolcami a nawet widły. Na większych powierzchniach lepszy jest jednak profesjonalny aerator, który wyciąga z ziemi małe koreczki składające się z wycinku murawy, przyczyniając się tym do poprawy stosunków powietrzno-wodnych w glebie, co daje trawie lepsze warunki wzrostu. Jeśli gleba jest ciężka z przewagą cząstek ilastych i/lub gliniastych warto zastosować tzw. piaskowanie, służące rozluźnieniu gleby.

Wałowanie

Wraz z piaskowaniem można zastosować wałowanie, które służy dociśnięciu trawy do podłoża w celu ponownego wrośnięcia korzeni w głębsze warstwy gleby. Jest to konieczne, kiedy na trawniku widać liczne wypiętrzenia spowodowane działaniem mrozu.

Dosiewka trawnika

Zabieg wertykulacji i aeracji odsłania często miejsca wymagające dosiewki. W tym celu spulchniamy delikatnie ziemię w danym miejscu i dosiewamy nasiona wymieszane z żyzną glebą.

z (19)a

Brak możliwości komentowania