Projektowanie ogrodów

O czym marzysz?

Marzy Ci się piękny widok z okna? Śpiew ptaków, odpoczywających na oszronionych gałęziach? Słońce przenikające przez pióropusze traw o zachodzie słońca?

A może marzysz o czymś zupełnie innym.

O chwili ciszy? Miejscu do którego będziesz chętnie wracał?

Takie miejcie może być tuż obok Ciebie. Być może to Twój ogród. Gdy ktoś o niego dba odwdzięcza się kwiatami. 

Ogród to nie tylko piękno roślin i ich zapach. To również bliskość natury, miejsce ucieczki od dnia codziennego lub spotkań z najbliższymi nam osobami. Roślinność produkuje tlen, oczyszcza powietrze, chroni przed wiatrem, spojrzeniami ciekawskich oraz poprawia mikroklimat.

naturalistyczny 2

Inwestycja w otoczenie, które jest najbliższe Tobie jest dobrą inwestycją.

Wybierz swój wymarzony ogród 

Dla niektórych ogród to raj na ziemi. Jest to jak najbardziej logiczne i prawidłowe myślenie – wszakże Raj stworzony przez Boga, jest tak naprawdę pierwszym ogrodem. Na przełomie ostatnich tysiącleci ukształtowały się charakterystyczne style, mające swoje odbicie nie tylko w architekturze, ale również w podejściu do projektowania ogrodów i terenów zieleni. Stosunkowo szeroki wybór pośród różnorodnych stylów, daje nam możliwość prawie, że idealnego wyboru tego jedynego, pasującego do naszych potrzeb i spełniającego naszego oczekiwania. Dla potwierdzenia moich słów wymieniam główne style ogrodowe:

-ogród angielskiaaa
-ogród francuski
-ogród wiejski
-ogród formalny
-ogród naturalistyczny

-ogród japoński
-ogród zhen
-ogród nowoczesny
-ogród skalny
-ogród leśny

oczywiście można je łączyć, w granicach rozsądku (zgodności kompozycyjnej).

Wyróżniamy również inne style ogrodowe o mniejszym rozgłosie – takie chociażby jak: ogród wodny, włoski czy holenderski.

Ze względu na lokalizację mamy ogrody miejskie, podmiejskie i wiejskie.Ze względu na wielkość wyróżniamy ogrody duże i małe.

Lokalizacja determinuje nam charakter ogrodu, zgodność wybranego stylu z otoczeniem. Jest to niezwykle istotne, ponieważ mimo iż każdy ma swój kawałek ziemi, to wszyscy razem kształtujemy krajobraz danej okolicy, który powinien być spójny. Tylko ład i kontynuacja istniejących założeń planistycznych gwarantuje nam pozytywny odbiór przestrzeni jako całości. Wybierając układ ogrodu (regularny, nieregularni i mieszany) oprócz własnych preferencji, zwróćmy uwagę na zewnętrzny kształt budynku/-ów. Ogród i dom mają tworzyć jedność. Zaleca się więc aby jedno wynikało z drugiego.

ŻYCZYMY PAŃSTWU SAMYCH SUKCESÓW W KSZTAŁTOWANIU NAJBLIŻSZEGO WAM OTOCZENIA

Brak możliwości komentowania