Leśne kwiaty

Wczesnowiosenne kwiaty leśne

z (108)Od kilku dni widać, że wiosna na dobre zawitała w naszym mieście. Ciepłe promienie słońca tworzą na skórze pierwsze rumieńce a temperatura powyżej 15 stopni działa zachęcająco zarówno na ludzi jaki i zwierzęta oraz rośliny.
Zwierzęta budzą się z zimowego marazmu, rośliny otwierają pąki liściowe i kwiatowe, ludzie zaś wychodzą z domów podziwiać piękno wiosennej przyrody. W tym celu najlepiej udać się do lasu ewentualnie dużego parku miejskiego. Usłyszymy tam śpiew ptaków łączących się w pary, znajdziemy wczesnowiosenne kwiaty oraz będziemy mieli okazję podglądnąć wszystkie najmniejsze grasujące po łące czy drzewach stworzenia.

Wczesnowiosenne kwiaty leśne

to między innymi:

złoć żółtaZłoć żółta (Gagea lutea) – bylina z rodziny liliowatych. Roślina pospolita na terenie naszego kraju. Lubi gleby próchniczne, gliniaste, zasobne w składniki odżywcze oraz azot, wilgotne. Z tego też względu najczęściej spotykana jest w lasach (głównie grądy i łęgi), parkach i zaroślach nadrzecznych. Kwitnie od marca do maja. Kwiaty zapylane są przez chrząszcze oraz błonkówki, zamykają się jednak na noc i podczas deszczu. Z zewnątrz płatki są zielone, co czyni roślinę trudną do wypatrzenia kiedy kwiat nie jest rozwinięty. Często można ją spotkać w towarzystwie zawilca żółtego.

zawilec gajowyZawilec gajowy (Anemone nemorosa) – nie dajmy się zwieść jego urodzie, ten geofit jest roślina trującą (aczkolwiek jak większość specyfików pochodzenia roślinnego w znikomej ilości, działa leczniczo-stosowany w medycynie ludowej). Ze względu na bardzo wolne tempo rozprzestrzeniania się jest rośliną. Cechuje go bardzo wolne tempo rozprzestrzeniania się. Pęd z pakiem kwiatowym prostuje się dopiero podczas kwitnienia. Tak jak kwiaty złoci żółtej, kwiaty zawilca cechuje termonastia.

ziarnopłon wiosennyZiarnopłon (jaskier) wiosenny (Ficaria verna) – kwitnie od marca do maja, zapylany przez błonówki i muchówki. Miejsca występowania: wilgotne łąki, zarośla, brzegi potoków, żyzne lasy liściaste (gł.łęgowe). Ziele ziarnopłonu stosowano dawniej w medycynie ludowej do leczenia hemoroidów. Młode liście można dodawać do sałatek (starsze są gorzkie)

 

1 (102)aŚnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis) – 100% symbol przedwiośnia. Dość często mylony ze śnieżycą wiosenną. Roślina miododajna. Dzięki ogromnym walorom ozdobnym rozpowszechniła się w wielu częściach kraju, gdzie nie występowała na stanowiskach naturalnych. Ze względu na zawartość trujących alkaloidów jest rośliną trująca. Warto przy okazji wspomnieć, ze śnieżyczka zawiera również lektyny (indukujące mitozę komórek układu odpornościowego), które np.u ziela jemioły mają działanie przeciwnowotworowe. Zawierają również związek chemiczny stosowany do leczenia choroby Alzheimera.

fiołekFiołek leśny (Viola reichenbachiana) – delikatny, subtelny – po prostu piękny. Niestety kwiaty bezwonne. Lubi podłoże wapienne. Torebki nasienne tworzące się w lecie, pękają rozrzucając nasiona na odległość kilku metrów – ciekawy sposób na rozprzestrzenianie się.  Można dekorować nimi torty i ciasteczka a później bez obaw zjeść taka dekorację – jego kwiaty są jadalne.

Brak możliwości komentowania