Koszenie trawnika

Koszenie trawnika

z (92)Koszenie jest bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym trawników. Regularne i w miarę częste koszenie (najlepiej raz w tygodniu) wpływa na krzewienie się, prawidłowy wzrost trawy oraz jej ogólną kondycję a co za tym idzie i wygląd. Regularność jest ważna z uwagi na reakcję trawy na powyższy zabieg. Przy koszeniu w myśl zasady ‚rzadko a dużo’ – kępy są przerośnięte, pojawiają się tereny nie porośnięte trawą zaś prym wiodą chwasty, które z kolei przy koszeniu ‚często a mało’ mają znikome szanse przetrwania – zabiegi tego typu im nie służą. Podsumowując koszenie osłabia chwasty, dzięki czemu rosną one słabiej i nie stanowią konkurencji dla traw.

Trawa koszona częściej w porównaniu do tej koszonej rzadziej jest gęstsza. Dlaczego? Proste wytłumaczenie: koszenie stymuluje krzewienie się, czyli tworzenie nowych źdźbeł a co za tym idzie wpływa na jej zagęszczenie. Warunkiem utrzymania ładnej murawy jest również, pamiętanie o naostrzonych nożach. Precyzja i jakość cięcia kształtuje ostateczny wygląd trawnika. W przeciwnym wypadku źdźbła trawy będą postrzępione, co wpływa ujemnie nie tylko na jej wygląd ale i zdrowotność. Warunki atmosferyczne również nie pozostają bez znaczenie. Najlepiej kosić podczas bezdeszczowej pogody rano lub popołudniu, kiedy słońce operuje już słabiej – inaczej końcówki źdźbeł zrobią się brązowe. Dzieje się tak ponieważ w miejscach cięcia roślina traci najwięcej wody.

z (146)Optymalna wysokość koszenia to 1/3 wysokości źdźbeł. Podczas jednego zabiegu możemy skosić max połowę jej wysokości. Przy okazji warto nadmienić, iż przy koszeniu ‚często a mało’ możemy z powodzeniem dla zdrowotności i wyglądu trawnika użyć kosiarki z opcją mulczowania.

Mulczowanie

z (72)to zabieg polegający na rozdrobieniu przez kosiarkę pokosu i jego równomiernym rozłożeniu na trawniku. Warstwa ta jest na tyle cienka i rozdrobniona, że prawie niewidoczna dla oka, dodatkowo szybko ulega rozkładowi, czyniąc z niego świetny nawóz. Najlepiej kosić naprzemiennie – raz z mulczowaniem, raz ze zbieraniem pokosu, dzięki czemu nie ma ryzyka utworzenia się na powierzchni nie przepuszczalnego dla wody filcu.

 

Brak możliwości komentowania