Gemmoterapia

Gemmoterapia

1 (13)Gemmoterapia to ciekawy dział ziołolecznictwa, który zakłada wykorzystanie pąków wybranych roślin jako surowca leczniczego (pąków liściowych, kwiatowych, pędowych, rzadziej pąków kłączy, korzeni i bulw) . Nazwa wywodzi się od wdzięcznego wyrazu ‚gemmae’, który po łacinie oznacza pąki.

Nie bójmy się zaprosić na te przepyszne pączki znajomych, w tym dzieci – uwierzcie, że nie jeden się skusi wiedziony szczerą ciekawością poznania smaku ‚kawałka’ drzewa czy krzewu i każdy znajdzie swój ulubiony smak, ponieważ wybór jest szeroki. Pączki klonu są gorzkawe z nutką goryczy zaś lipy kruche i słodkawe. Ludzie o bardziej wrażliwym podniebieniu porównują smak niektórych pącków do tiramisu lub ciasta orzechowego…czy wierzyć im na słowo? Absolutnie nie – najlepiej spróbować samemu!

Zastosowanie przykładowych pąków:

pąki czarnej porzeczki: działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne oraz wzmacniające górne drogi oddechowe

Pąki topoli: przyśpieszają gojenie ran, działanie odkażające, przeciwgorączkowe, napotne, oczyszczające

pąki bukowe: działanie przeciwkaszlowe, odtruwające, ściągające, przeciwbólowe.

pąki brzozy: pomagają m.in. w wydaleniu szkodliwych produktów przemiany materii, działają odkażająco, oczyszczająco na drogi moczowe, regulują gospodarkę hormonalną.

pąki pokrzywy/młode pędy z liśćmi: przede wszystkim działanie oczyszczające/odtruwające, nasila procesy krwiotwórcze, działa moczopędne, immunostymulująco.

pąki sosny: działanie wykrztuśne, odkażające, przeciwgrzybicze, wzmacniające.

pąki leszczyny: pomaga w leczeniu zaburzeń przemiany materii czy nieżytu przewodu pokarmowego

Pączki można zbierać również z wiązu, topoli, jabłoni, dębu oraz z krzewów takich jak dzika róża, malina czy aronia.

Z większości pąków można przygotować napary,odwary, nalewki, gliceryty lub maceraty. Zasuszenie pąków jest również dobrym sposobem na przechowanie i wykorzystywanie ich, szczególnie w zimie czyli okresie osłabionej odporności a co za tym idzie częstych zachorowań.

paki-klonuDlaczego pąki są tak wartościowe? Pąki jako twór Matki Natury posiada w sobie coś na wzór esencji życia. Zawierają bardzo dużo witamin i minerałów. Istotną wartość nadaje im również obecność tkanki merystematycznej. Jest to inaczej tkanka twórcza, zachowująca zdolność podziału przez cały okres życia rośliny. Jej zadaniem jest nieustanne tworzenie nowych komórek, które następnie różnicują się tworząc konkretne tkanki stałe. Dzięki czemu rośliny zachowują zdolność budowy nowych organów przez całe życie ! Porównując je do komórek macierzystych zwierząt, te drugie cechuje zdolność tworzenia tylko ściśle określonych tkanek.

IMG_20170406_163301Produkty przygotowywane na bazie pąków cieszą się ogromną popularnością. Są dobrą alternatywą radzenia sobie z wieloma schorzeniami. Tym bardziej iż jest to sposób przychylny naszemu organizmu. Warto dodać, iż w leczeniu gemmoterapia operuje bardzo małymi dawkami substancji czynnych, ale nie aż tak znikomymi jak w przypadki stosowania ich w homeopatii.

 

 

 

 

 

Brak możliwości komentowania