Fascynujące pnie drzew

Fascynujące pnie drzew

Świat roślin potrafi zachwycać, inspirować, działać leczniczo, uspokajająco lub motywować do działania…. przy czym zapewne jego spektrum oddziaływań jest dużo szersze. Jednak jedno jest pewne – nie tylko pokrój drzewa, czy kształt i kolor liści lub kwiatów są obiektem naszego podziwu – pnie drzew również potrafią urzekać swą urodą.

las m (29)a

Mech na korze drzew

– tak jak w przypadku tego zdjęcia, mech może wyglądać jak zielona poducha. Jednak czy sen na niej będzie komfortowy? Niekoniecznie – mchy do życia, wybierają miejsca zacienione i wilgotne. Dzieje się tak dlatego, że nie posiadają warstwy kutykuli, która pokrywa zewnętrzne organy nadziemne roślin (oprócz pędów drewniejących) zabezpieczając tym roślinę przed nadmierną utratą wody, promieniowaniem UV i wpływem środowiska zewnętrznego. Potocznie przyjęło się mówić,  ze mchy chłoną wodę jak gąbka – czyli całą swoja powierzchnią. Nadają specyficzny klimat miejscu w którym występują, przy czym nie musimy się martwić ich obecnością, nie zagrażają życiu drzew gdyż należą do grupy organizmów samożywnych.

 

las m (6)a

las m (8)a

Kora brzozy

– najbardziej charakterystyczna ze wszystkich gatunków drzew. Często biała jak śnieg, przyciągająca uwagę -wybijając się na tle zieleni innych drzew i krzewów. Skąd ten kolor? Kora brzozy zawiera dużą ilość betuliny – do 30% suchej masy. Sama nazwa betulina pochodzi od łacińskiej nazwy brzozy – Betula, warto przy tym nadmienić, iż betulina wykazuje właściwości przeciwnowotworowe.

1 (42)Pnie brzozy (szczególnie karelskiej) często są dotknięte tzw.czeczotowatością. Jest to specyficzna narośl występująca głównie na pniach brzóz, ale również na topolach, jaworach, klonach i dębach. Nie jest to choroba drzewa a jedynie wada drewna, wynikła zazwyczaj z żerowania owadów czy larw. Nadgryziona tkanka zaczyna rosnąć w sposób niezwykle gwałtowny i można rzec chaotyczny. Podczas tego procesu budzone są też pąki śpiące, co ujawnia się tym iż z takiego zgrubienia co roku wyrasta mnóstwo młodych pędów. W XIX i XXw tego typu zniekształcenia były poszukiwane przez stolarzy ze względu na niezwykle oryginalny rysunek, ukazujący się po przecięciu. Pospolite były forniry do mebli wykonywane z czeczoty. Wszelkie ozdoby typu szkatułki, komody szafki nocne. Jednak jak przystało na produkt ekskluzywny, ceny potrafią być wysokie.

z (170)

z (145)a

z (123)

 

 

 

 

 

 

1 (71)

Porosty

– tak jak mech zaliczane do grupy organizmów samożywnych (w dużym uproszczeniu to takie, które samodzielnie wytwarzają związki organiczne).  Na pniach tworzą często piękne mozaiki, składające się z mieszaniny barw, kształtów i faktur. Najczęściej spotykane to: pustułka pęcherzykowata, złotorost ścienny oraz tarczownica bruzdkowana.

 
Skręcony pień

1 (138)skrecona kora– w naturze wygląda niezwykle malowniczo, jednak z punktu widzenia wartości drewna mamy tu odczynienia z wadami z grupy wad budowy. Wpływ na powstawanie tego typu spiralnych form, mają nie tylko czynniki genetyczne (są gatunki drzew mające ku temu ewidentne skłonności) ale również czynniki zewnętrzne, takie jak oświetlenie czy wiatr. Zdjęcia z pleneru w otoczeniu takich egzemplarzy to na pewno nietuzinkowa pamiątka i chwila warta uwiecznienia.

 

 

zdj (88)a

zdj (92)a

         Zgrubienia, obrzęki

– pojawiające się często na pniu, zaliczane są do wad drewna (grupa wad kształtu). Nie są to zrakowacenia za które często zwykło się je uważać. Ta dziwna forma zbudowana jest ze zdrowego drewna, jednak o skomplikowanej, ewidentnie odmiennej, od reszty drzewna, budowie.

 

 pieńMech, trentepolia, pierwotek

-występujące samodzielnie lub w kontrastowych zestawieniach (zdjęcie obok i poniżej)

 

 

Mech jest bardzo ważnym składnikiem i to nie tylko lasu. Stanowi bowiem pożywienie dla niektórych zwierząt np.saren, jest miejscem schronienia owadów i pająków, które z kolei stanowią pożywienie dla ptaków. I tu pojawia się zagrożenie -bowiem owady,którym mech użycza schronienia mogą szkodzić drzewu.

z (130)

z (105)

z (85)

zdj (25)

zdj (5)a

zdj (6)

pien5

pien3

pnie2

 

Brak możliwości komentowania